Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


azjainfo:telefoniagsm

Telefonia GSM i satelitarna

Pokrycie zasięgu GSM

W sieci można znaleźć mapę pokrycia GSM w Azji: mapa zasięgu sieci GSM w Azji; jej praktyczne znaczenie jest dość małe. Jeśli chodzi o zasięg jakiejkolwiek sieci to jest on niemal wszędzie, tj. w Wietnamie, Laosie, Tajlandii. Co do Kambodży - w większych miastach nie ma problemu, nie wiem jak to wygląda na odludziach (spore szanse, że żadna sieć tam nie dochodzi). W styczniu 2008 żadna z polskich sieci GSM nie posiadała roamingu w Wietnamie, podobnie jest z Laosem na trasie z granicy wietnamskiej Lao Bao (wschód) aż do Savannakhet (zachód) - widać jakieś sieci, ale żadna z nich nie współpracuje z Plus GSM (inne sieci prawdopodobnie to samo). Stan na styczeń 2009 - Era powinna mieć zasięg w Wietnamie (zgodnie z informacjami na ich stronie współpraca z Viettel), Plus GSM oraz Orange nadal nie mają partnerów w Wietnamie.

Karty prepaid

Aby oszczędzić można kupić sobie kartę prepaid - chodzi o usługę przedpłaconą, coś jak polski Tak-Tak albo Simplus. Na stronie GSM World można znaleźć listę działających sieci GSM w danym kraju. Z kupnem prepaida nie ma najmniejszych problemów, wystarczy zapytać o „SIM Card” w najbliższej budce sprzedającej telefony, albo mającej jakieś znaczki z nazwą sieci. Karta SIM kosztuje ok. 10 USD. W czasie poszukiwań jedyne co mi się udało znaleźć po angielsku to strona z MobiCard (prepaid), można znaleźć tam też Cennik (lokalny) - jest to sieć działająca w Wietnamie. Strona może się okresowo zmieniać więc linki mogą prowadzić do pustych stron.

Jakość usług GSM

Ogólne wrażenie jakie mam z używania telefonu z roamingiem i z lokalnym prepaidem są kiepskie. W Wietnamie, używając MobiCard, połączenie z Polską było bardzo słabe, nie za każdym razem udawało się połączyć, SMSy do Polski dochodziły, ale za to nie każdy mógł mi odpisać (właściwie tylko jedna osoba z numerem w Erze przysłała odpowiedź). W pozostałych krajach nie za każdym razem udawało się uzyskać połączenie, czy to używając roamingu czy lokalnej sieci. W momencie gdy telefon był najbardziej potrzebny (miał dzwonić lekarz) nic nie działało jak trzeba. Przy roamingu z SMSami nie było problemów. Sieć 3G jest tylko w największych miastach.

Telefonia satelitarna

Telefon satelitarny ma tę przewagę nad GSM, że można zadzwonić z niemal dowolnego miejsca na świecie (są pewne ograniczenia). Dodatkowo większość telefonów posiada możliwość włożenia karty SIM sieci GSM, tak aby nie płacić za, nie zawsze, droższe połączenia satelitarne. Sam telefon satelitarny, na wolnym rynku (Allegro), kosztuje ok. 1000 PLN, do tego można kupić karty prepaid z różnych sieci (Thuraya, Globalstar, Inmarsat, Iridium). Koszt połączenia za minutę to ok. 1-2 USD, SMS - 0,35 USD. Najdroższe są połączenia do innych sieci satelitarnych - 6 USD (Thuraya).

Przed kupnem karty w danej sieci warto zapoznać się z jej zasięgiem, może się okazać, że tam gdzie jedziesz go nie ma. Mapkę z zasięgiem można znaleźć na stronie GSM World. Ale dla pewności polecam też zajrzeć na strony internetowe dostarczyciela usługi.

Łukasz Góralczyk 2008/01/20 11:52

azjainfo/telefoniagsm.txt · ostatnio zmienione: 2014-02-27 02:02 (edycja zewnętrzna)